Zalany laptop? Poradnik jak uratować twojego laptopa w przypadku zalania.

Zalany laptop? Każdego z nas może to spotkać, chwila nieuwagi i szklanka z napojem może wylądować na naszym ukochanym sprzęcie. Ale co zrobić gdy już do tego doszło? Po pierwsze nie panikować, zachować zimną krew i działać natychmiast, według poniższej instrukcji.

  1. Upewnij się, że przycisk zasilania i ręce są suche, w razie potrzeby je wytrzyj.
  2. Wyłącz komputer przytrzymując przycisk zasilania, laptop wyłączy się całkowicie po około 5 sekundach
  3. Odłącz zasilacz od gniazdka elektrycznego i usuń baterię
  4. Jeśli komputer jest już pozbawiony zasilania, odłącz wszystkie pozostałe akcesoria jak mysz, pendrive, itp.
  5. Otwórz maksymalnie ekran laptopa, i połóż go klawiaturą do dołu, na czymś chłonnym jak np. ręcznik papierowy, tak aby klawiatura w całości do niego przylegała.
  6. Odczekaj około dwie doby, w celu całkowitego wyschnięcia urządzenia, nie używając dodatkowych środków ja suszarki, grzejniki itp. (nie próbuj w tym czasie włączać urządzenia, ponieważ może to spowodować jeszcze większe szkody)
  7. Po wyschnięciu laptopa, najlepiej zanieść go do serwisu, ponieważ mimo że laptop może się włączać, większość napojów które pijemy zawiera różne kwasy jak: ortofosforowy, askorbinowy, cytrynowy, a także sole mineralne oraz inne składniki. Po odparowaniu wody, substancje te osadzają się wewnątrz komputera, co jest przyczyną późniejszej korozji i mikrozwarć, a w następstwie całkowitego uszkodzenia jego podzespołów. Dlatego po wysuszeniu laptopa jego podzespoły powinny być dokładnie oczyszczone, w fachowym serwisie.

Mamy nadzieję że nasz poradnik pomoże uratować niejednego zalanego laptopa i że wasz sprzęt posłuży jeszcze kilka ładnych lat.