Nowinki technologiczne cz.1

Chyba każdemu z nas chociaż raz w życiu telefon upadł na ziemie i chociaż raz musiał oddawać telefon do naprawy z powodu popękanego i niejednokrotnie rozlanego ekranu.

 

Pół biedy, jeżeli salon z telefonami uwzględnił to w reklamacji i naprawił telefon bez wołania od nas dodatkowych pieniędzy. Gorzej jeżeli nie dość, że nie uwzględnili reklamacji to jeszcze chcieli za naprawę mniej więcej tyle co kosztował drugi telefon.Wymiana wyświetlacza w telefonie Kielce

Od dziś jednak pęknięte smartfony i tablety przechodzą do przeszłości .

Otóż dowiedziałam się, że wynaleziono wyświetlacz który będzie się sam naprawiał. Jak to możliwe? W głównym założeniu projektu taki wyświetlacz ma powstać z podatnego na rozciąganie polimeru oraz izonowanej soli. Charakterystyczne dla tego rodzaju materiału jest wzajemne oddziaływanie cząsteczek na siebie, tzn. w przypadku zarysowania bądź pęknięcia cząsteczki będą się do siebie wzajemnie przyciągać i naprawiać.

Podobnie działają dwa magnesy, kiedy się je do siebie przybliży – przyciągają się.

Kwestią która najbardziej nurtowała naukowców było przewodzenie prądu przez tego rodzaju materiał ale i z tym poradzili sobie doskonale.

Pierwsze smartfony z samonaprawiającym się wyświetlaczem na rynku mają się pojawić za około dwa lata.